Türkiye Cumhuriyeti

Mumbai Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Değerli vatandaşlarımız,

Görev bölgemiz, Maharashtra (Mumbai) Karnataka (Bangaluru), Tamilnadu (Chennai), Gujarat (Ahmedabad), Kerala, Pondicherry başta olmak üzere geniş bir bölgeyi kapsamaktadır.

Görev Bölgemiz Hindistan’ın kişi başına düşen milli geliri en yüksek şehirlerinden birisini (Mumbai) içermekte, bilişim (Bangaluru, Pune) otomativ (Chennai, Pune) ve petro-kimya (Gujarat) alanlarında önü çeken bazı şehir/eyaletleri de kapsamaktadır. 

Hindistan-Mumbai Başkonsolosluğu 2010 yılında resmen açılmış olup, konsolosluk ve vize işlemlerinin yanı sıra ülkemizin kültürel ve turizm zenginliklerinin tanıtımına ve şirketlerimize destek vermeye gayret etmektedir.  

Ben ve çalışma arkadaşlarım sizlere en etkin biçimde hizmet sunma hedefi doğrultusunda bir mesai yürütmekteyiz. Verimlilik esaslarına dayalı daha iyi, kolaylaştırılmış, süratli ve çağdaş hizmet sunmak temel hedefimizdir.  

Vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması, Hindistan yerel makamlarıyla münasebetlerimizin geliştirilmesi, ülkemizin eşsiz kültürü ve benzersiz güzelliklerinin ön plana çıkartılması suretiyle Türkiye’nin görev bölgemizdeki  görünürlüğünün arttırılması diğer öncelikli çalışmalarımız arasında yer almaktadır. Ticari konularda da Ticaret Ataşeliğimiz kendi görevleriyle ilgili olarak sizlere kapsamlı hizmetler sunmaya daima hazırdırlar.

Türkiye-Hindistan ilişkileri derin ve köklü bir tarihe dayanmaktadır. İki ülke arasındaki dostluğu tarihte birçok olayda gözlemek mümkündür.

Türkiye ve Hindistan sadece bölgelerinin değil dünyanın yükselen iki gücü konumundadır. Her iki ülke de güçlü demokratik ve laik siyasi sistem ve geleneklere sahiptir. Gerek bölgesel gerek küresel düzeyde iki ülke arasında ikili ve çok taraflı işbirliği için büyük potansiyel bulunmaktadır.

Şahsım ve Başkonsolosluk çalışanları mevcut iyi ilişkilerimizin devamı ve daha ileriye götürülmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz. Sözkonusu çabalarımızda, değerli vatandaşlarımızın da desteğini bekliyoruz.

Devletimizin, konsolosluk hizmetlerinin sizlere teknolojik imkânlardan da yararlanılarak daha hızlı ve etkin şekilde sunulması hedefi doğrultusunda Dışişleri Bakanlığımızca geliştirilen Konsolosluk internet sitesi kullanımınıza sunulmuş bulunmaktadır. Konsolosluk işlemleriyle ilgili tüm bilgilerin ayrıntılı olarak yer aldığı www.konsolosluk.gov.tr internet adresinden ulaşılan bu site ayrıca, bazı işlemlerin konsolosluklara gitmeksizin posta yoluyla da yapılmasına imkân vermektedir. Bu nedenle, Konsolosluk sitemizi etkin şekilde kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle siz kıymetli vatandaşlarımı ve sitemizi ziyaret eden herkesi sevgiyle selamlar, şahsım ve tüm Başkonsolosluk çalışanları adına sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.